11. ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ TORBALI, KORUCUK’A AÇILDI

MERKEZİ İzmir’de bulunan Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği’nin kurduğu ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANELERİ’nin 11.si Torbalı’ya bağlı Korucuk Köyü’de açıldı.
19 Ocak tarihinde hayatını kaybeden Torbalı doğumlu gazeteci-yazar Dinçer Sezgin’in anısına kütüphanenin açılışını eşi Nevzat Süer Sezgin ve dernek başkanı Mesut Tim yaptı. Açılış töreni öncesi Nevzat Süer Sezgin’in arkadaşları ve sevenleri onun hakkındaki duygu ve düşüncelerini yansıtan konuşmalar yaptı. Açılışa sanat ve edebiyat dünyasının da ünlü isimleri katıldı..

DİNÇER SEZGİN’İN EŞİ GÖZYAŞLARINA HÂKİM OLAMADI

12 EYLÜL 2006 yılından bu yana faaliyette olan dernek çatısı altında şimdiye kadar 10 köy kütüphanesi kurdu. Kütüphanede yaklaşık 3 bin 500 kitap yer alırken, bunlar yardımseverlerin desteğiyle toplandı. Törende duygulu anlar yaşanırken, Dinçer Sezgin’in eşi Nevzat Süer Sezgin yaptığı konuşmada gözyaşlarına hâkim olamadı. Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği Başkanı Mesut Tim, özellikle Korucuk Köyü’nü seçme amaçlarını açıklayarak, “Rahmetli gazeteci-yazar Dinçer Sezgin’in doğduğu yer olan Torbalı’ya anısını yaşatabilmek için Korucuk Köyü’nü seçtik. Korucuk ve çevresindeki köylerde yaşayan gençler ve yetişkinler bu kütüphaneden faydalanabilecek” diye konuştu.

‘DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM’

KORUCUK Köy Muhtarlığı Tüzel Kişiliğine ait olan binada açılan kütüphaneden köyde yaşayan bin 200 kişinin yanı sıra çevresinde bulunan Helvacı, Ormanköy, Dağteke köylerindeki vatandaşlarda faydalanabilecek. Dernek başkanı Mesut Tim, köy merkezinde kurulan kütüphaneden başta öğrenciler olmak üzere her yaştan vatandaşın yararlanmasını istediklerini söyleyerek, “Böyle bir girişimde bize destek veren, konuyu duyar duymaz ilgilenen ve çözüme kavuşturan herkese derneğimiz adına teşekkür ediyorum” dedi. Tim, derneğin Türkiye genelinde köy ve beldelerde kütüphaneler kurmak için faaliyetlerine devam edeceklerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.