ÇAMLI KÖYÜ’NDE BİR GÜN YAŞAMAK

BİRGÜL SEVİL TEKİNAY

Geçtiğimiz Cumartesi – 11 Ağustos 2018 – Güzelbahçe Çamlı köyündeydim.
Değerli Mesut Tim hocamın davetiyle geldiğim ATATÜRK COCUKLARI KÜTÜPHANESİ’nde çocuklarla birlikte hoşça vakit geçirdik.
Resimler yapıldı, şiirler okundu.
Değerli Köy Enstitülü Huriye Saraç Hocamızın Çamlı Köyü’nün çocuklarına sahip çıkarcasına verdiği özgüveni görmenizi isterdim doğrusu.
Verdiği öğütler, düşüncelerini anlatırken can kulağı ile dinleyen çocuklar, gerçekten görülmeye değerdi.
Sevgi, saygı ve mutluluk… Üçü birarada…
Biz büyükler de aynı duygulardaydık.
Ulu Önder Atatürk’ün ilk görevlendirdiği değerli öğretmenimiz Huriye Saraç’ı herkes gibi ben de aynı hayranlıkla izleyip dinledim.
Kütüphanede çocuklar bir yandan yaptıkları resimleri Huriye araç hocamıza gösterip yorumunu dinlediler. Olumlu düşüncelirini belirten Huriye Hocamız, bana dönüp “Her daim çocuklara özgüven aşılamak gerekir, olmamış bu demem asla, şevklerini kırmamak gerekir. Çünkü olumsuz eleştiri çok yanlıştır” diyerek konuşmasını sürdürdü öğütler vererek.
Ve yine hayran kaldığım bir nokta da Huriye Hocamız, ben ve benim gibi kendisiyle görüşmeye gelen bisiklet grubu, maraton grupları olsun tüm genç – yaşlı görüştüğü herkese şefkatli yaklaşımı, diyaloğu da ayrıca takdir ettim.
Tam bir asil Türk kadını, eğitimci.
Her şey bir yana bu güzel ortamı organize eden, büyük çabalar sarfeden Mesut Tim hocamın mücadelesini takdir ettim.
Kütüphaneye benim de bağışladığım kitaplar yerlerine konmak için bekliyordu. 7 Nisan 2017’de açılan kütüphaneye hala bağış geliyor.
İnsan doğrusu bu ortamı görünce mutlu oluyor.
Gerçekten çocuklarımız okuyacak, bilgi kazanacaklar ileride.
Kitap demek ilim demek, aydınlık gelecek demek çocuklarımız için.
Onların mutluluğu bizlerin de mutluluğu demek.
Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’ne gönül veren ve Mesut Tim hocama destek vererek aramızda olan pek çok güzel insan vardı.
İzmir’in farklı yerlerinden gelerek bu güzel ortamı yaşayan, bilgi ve becerilerini çocuklarla paylaşan bu güzel insanlara ayrı ayrı teşekkür ederim.
Kimler bu insanlar; Neslihan Konacaklı, Mustafa Kıral ve eşi Hülya Kıral, Nimet Topkaç ve oğlu Emrah Topkaç, Erkan Demir, Damla Turan, Sevinç Özküçük, Olcay Yersel ve arkadaşları…

ÜRETİCİ KADINLAR PAZARI

Mesut Tim hocamın organize ettiği bu etkinlik sayesinde üretici pazarın daha çok alıcıyla da buluşması ayrı bir gerçek.
Kadın üreticilerin memnun olduğunu gördüm.
Keşke çevre ilçelerden, merkezden vatandaşlar da duysa, bilse, gelse, görse bu güzel ortamı.
Ve bu sıcacık doğal ortamla, organik ürünlerle buluşup alışveriş yapsanız, sahip çıksanız üreten kadınlarımıza ne iyi olur.
Bir cumartesi günü yolunuz düşerse sebzeler, meyveler tazecik, doğal tandır da pişen sıcacık ekmeğinizi, has tereyağınızı, hemen sunulan açma böreğinizi afiyetle yiyerek keyifli bir alışveriş ortamında güzel bir haftasonu geçireceğinizden emin olunuz.
Bu keyfi yaşayın derim.
Haa, bir de semaverde çay ile yayık ayran, limonatası ile gerçekten mutlu, keyifli bir gün yaşayacağınızdan emin olun.
İnanın gidince göreceksiniz.
Anlatmaya gerek yok…

2 thoughts on “ÇAMLI KÖYÜ’NDE BİR GÜN YAŞAMAK

  1. Birgül hanımcım merhabalar…ne güzel ifade etmişsiniz Çamlı köyde geçen “”anlatılmaz yaşanır”dediğim günümüzü…
    Sizlerle bu vesile ile tanışıp,her geçen gün çoğalan güzel insanlarla,bir arada olup çocukların dünyasıyla çocuklaşmak…bir ömre bedel..Bizleri bir araya getiren Mesut beye sonsuz teşekkürler …Daha nice güzel çalışmalara…..

    1. Çok teşekkürler Neslihan Konacaklı hanımcığim aynen yorumunuz da belirttiğiniz çocuklarla çocuk olmak
      ayri bir güzel duygu çocuklarin ruhuna sevgiyi aşılamak okumayı sevdirmek geleceğimiz çocuklarina sahip çıkmak boynumuzun borcu diyor sizlerle tekrar bir araya gelmek dileğiyle sevgiler saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.