Benim bir yaşam amacım var

NURİ ÖZMUT

Eğer dünyaya gelmişsem; bunun bir sebebi var, yaşayan her canlı gibi…

Yaşam enerjimi ve yaşam amacımı gerçekleştirme yolunda ki gerçekleri görememenin sebepleri nelerdir diye sordum kendime. Sıkılarak daha ilk sayfalarında kapağını kapatıp okumadığım kitaplar, can kulağı ile dinlemediğim gerçek bilge insanlar ve bilgi kirliliği. Televizyonlarda izlediğimiz etik ve eğitici değeri eksik diziler, yarışmalar. Tüm bunları hayatımızdan çıkardığımızda, tüketim toplumu olarak bize dayatılan bu yaşamdan ve ürünlerden kafamızı kaldırıp başka bir yöne bakmamız ve binlerce gereksiz bilgiden, olumsuzluktan, kötü düşüncelerden kurtulmamız ve bir çıkış yolu bulmamız mümkün mü acaba? Bu gün de defalarca bakma gereği duyduğumuz cep telefonumuzun bağımlılık halinden nasıl kurtulabiliriz?

Ayağa kalkıp bir adım atarak başlayabiliriz bence. Türkiye’nin neresinde olursak olalım, bu kadar medeniyetin yaşadığı bu toprakları, çevremizi öğrenmeye değecek birçok bilgi yok mudur sizce? Gözlerinizi ve kulaklarınızı açın. Kendinize ve çevrenizdeki kişilere bir iyilik yapın.

Öğrenmekten korkmayın. Yürümekten, kaybetmekten korkmayın. Keşfetmeye, okumaya, gezmeye başlayın. Ruhunuzu mutlu edin. Olumsuzluklardan uzaklaşın, iç huzurunuz bulun, keşfedin.

Ben İzmir’in merkezinde yaşayan bir birey olarak, neyi keşfetmeliyim, ruhumu nasıl beslemeliyim diye düşünürken, İzmir ve çevresindeki müzeleri ve resim sergilerini gezmeye karar verdim. Vakit bulamayan sizlerin de görsel olarak fotoğraflarla ve yazılarımla gezmenizi ve belki kendiniz keşfetmek üzere sizleri teşvik etmeye çalışacağım.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün güzel sözleri ile bitirmek istiyorum.

  • Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.
  • En büyük gerçekler ve gelişmeler özgür olarak düşünmekle başlar.
  • Bilelim ki ulusunun egemenliğini bilmeyen uluslar, başka uluslara yem olurlar.
  • Bir ulusta onurun, üstünlüğün, namusun, insanlığın oluşması ve kalıcı olabilmesi, kesinlikle o ulusun özgürlük ve bağımsızlığına sahip çıkması ile sağlanır.
  • Bağımsızlıktan mahrum bir millet, ne kadar zengin ve refaha kavuşturulmuş olursa olsun medeni insanlık karşısında, uzak olmak durumundan daha yüksek bir muameleye layık olamaz.
  • Kudretsiz beyinler, zayıf gözler gerçeği kolaylıkla göremezler. Onlar gibiler büyük Türk Milleti’nin yüksek düzeyine oranla geri kalmış adamlardır. Fakat zaman bütün gerçekleri en geri olanlara dahi anlatacaktır.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Kültür okumak, anlamak, görebilmektir. Görebildiğinden anlam çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek ve zekayı eğitmektir.
  • Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

NOT: Önümüzdeki günlerde ATATÜRK MÜZESİ ile başlayarak İZMİR MÜZELERİ’ni tanıtmaya başlayacağız.

9 thoughts on “Benim bir yaşam amacım var

  1. HEP BİRLİKTE GEZİCEZ SEVİNÇ ABLA VE DİGER BÜTÜN DEĞERLİ BÜYÜKLERİM İNTERNET SAYESİNDE TABİYKİ BEN DAHİL HERKESİN AİLECEKTE DOSTLARIYLA DA MÜZELERİMİZE GİTMESİ VE BİLGİ SAHİBİ OLMASINI ÜLKEMİZİN GELECEĞİ VE GEÇMİŞ UYGARLIKLARI VE YAŞANTILARINI ÖĞRENMEMİZ İÇİN KENDİ ÜLKEMİZİN GEÇMİŞİNİ ÖĞRENMEMİZ VE GENÇLERİMİZE BİLGİYİ AKTARMAMIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BENCE BANA BU İMKANI VEREN SAYIN MESUT TİM BEY VE YARDIMLARI İÇİN EMİNE HANIMA TEŞEKKÜR EDERİM DERNEĞİMİZDEKİ TÜM BÜYÜKLERİME GÖNÜLDEN SAYGILAR

  2. Gerçek İzmirliyi , İzmir’i seven biri olduğunuzu yazılarınızdan hissediyoruz. Güzel anlatımınız bizi heyecanlandırıyor çok teşekkür ederiz Nuri bey çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir